Св. Богородица с младенеца, Йоаникий папа Витанов, 1836 г.. Източник: www.sliven.bg.  

 

 

 

 

 

 

Събор на Пресвета Богородица

Празнува се на 26 декември заедно със св. Йосиф Обручник, св. цар Давид, Св. Иаков брат Божий и Св. свещеномъченик Евтимий, епископ Сардийски 

 


 

 

Тропар, глас 4

Твоето рождество, Христе Боже наш, озари света със светлината на познанието. Защото в него онези, които служеха на звездите, от звездата се научиха да се покланят на Тебе, Слънцето на правдата, и да познават Тебе, Изтока от висините. Господи, слава на Тебе!

Рождество Твоè, Христè Боже наш, возсия мùрови свет рàзума: в нем бо звездам служàщии звездòю учахуся Тебè клàнятися Солнцу правди, и Тебè вèдети с висотù Востòка: Господи, слава Тебè.

Кондак, глас 6

Родилият се преди зората от Отца без майка,
на земята без отец днес се въплъти от Тебе.
За това звездата благовества на влъхвите,
а ангелите с пастирите възпяват неизказаното Твое рождество, Благодатна.

По-долу:

Виж също:

Други празници в чест на Пресвета Богородица:

 

 

Кратко описание

Събор на св. Богородица е празник в чест на св. Дева Мария, удостоила се да бъде Майка на Господа Иисуса Христа. Събор значи съборно общо богослужение.

† Траянополский епископ Иларион, Пространен православен месецослов, изд. Тавор.

 

 

Събор на пресвета Богородица

Православната Църква, след тържеството в чест на великите свещени събития, случили се в деня на Христовото Рождество, на другия ден събира вярващите да възхвалят с хвалебни и благодарствени песни Божията майка като избран съсъд на Божия промисъл.

"Дойдете - подканя ни Църквата тоя ден - да възпеем Спасителевата майка, която и след раждането пак се оказа Дева!"

Това събрание на вярващите на другия ден след Рождество Христово за прославяне на св. Богородица, която родила Спасителя, е наречено "Събор на пресвета Богородица".

Същия ден се чествува паметта на св. праведни Йосиф, обручник на св. Дева, за живота на когото са запазени малко сведения, а също и паметта на св.  цар Давид като славен родоначалник на Иисуса Христа и на св. Яков брат Господен, пръв християнски епископ на град Йерусалим.

© Жития на светиите, Синодално издателство, 1991 година.

 

Виж също:

 

Към съдържанието на Православната Читалня
Емайл


Pravoslavieto.com - Българският Православен портал в Интернет
    www.Pravoslavieto.com