Пренасяне мощите на свещеномъченик Игнатий Богоносец107 година На 29 януари възпоменава пренасянето на светите му мощи. Чества се на 20 декември (Игнажден).
|
Първото пренасяне на мощите на св. Игнатий Богоносец от Рим до предградие на Антиохия било през 108 година, а второто - в самия град, през 438 година.
През VII в. мощите на свещеномъченика били пренесени обратно в Рим и до днес се намират в църквата "Св. Климент Римски" (Сан Клементе). В нея почиват мощите и на св. Климент Римски († ок. 101), които св. Кирил Славянобългарски (погребан също там) занесъл на папа Адриан през 868 година.
По-долу:
Виж също:
Заместникът на първия антиохийски епископ Еводий, знаменитият антиохийски свещеномъченик св. Игнатий Богоносец приел мъченическа съмрт през времето на император Траян (98-117 г.). Той бил разкъсан от зверовете в Римския цирк Максимус. Като пшеница той бил смлян чрез зъбите на зверовете и се превърнал в бял хляб за Бога, както предварително сам говори за себе си. Верни християни събрали с благоговение оглозганите му кости и ги върнали в неговия град, където "за пръв път учениците бидоха наречени християни" (Деян. ап. 11:26). Това станало през 107 година.
Преди арабските мюсюлмани да заемат Антиохия в 637 г. светите му мощи били отново върнати в Рим, където почиват в църквата "Св. Климент". Тези две пренасяния на св. Игнатиевите мощи светата Църква възпоменава на днешния ден.
© Жития на светиите. Синодално издателство, София, 1991 година, под редакцията на Партений, епископ Левкийски и архимандрит д-р Атанасий (Бончев).
След като по заповед на цар Траян свети Игнатий Богоносец бил разкъсан от зверовете в Рим заради Христа (през 107 година, на 20 декември), както се повествува за това в житието му, след него останали няколко по-големи кости.
Вярващите, които по това време били в Рим, ги събрали и ги положили на почетно място в същия град, а след това ги пренесли в Антиохия - за защита на града, за изцеление на болните, за утешение на цялото му словесно стадо и за слава на Христа Бога, за името на Когото той ревностно пострадал.
По-подробни сведения за това са изложени в житието му, поместено на 20 декември
© Жития на светиите, преведени на български език от църковно-славянския текст на Чети-минеите ("Четьи-Минеи") на св. Димитрий Ростовски.
Виж също: