Величка Величкова
13 септември 2002 година
Две новини от САЩ припомниха наскоро двете лица на една от най-прочутите религиозни секти, която де факто владее американския щат Юта - мормоните.
На 9 септември 2002 г. бе съобщено за смъртта на един от най-видните й лидери - Рулън Джефс. Според АП той починал "от естествена смърт" в медицинския център Дикси в Сейнт Джордж "на възраст 92 или 93 години". Джефс, който бил счетоводител, е имал между 19 и 75 съпруги и десетки деца...
Около месец и нещо по-рано пък стана известно, че за шеф на информационния отдел на ФБР, който придобива стратегическо значение по време на войната с тероризма, е назначен мормонът Джон Дарвин, бивш директор на сектора по информация в сектата.
Първата вест припомни полигамните забежки на мормоните, които официално се водят членове на Църквата на светиите на Исус Христос от последния ден. Многоженството е основен постулат в учението им, въпреки че още през 1896 г. те са принудени официално да се отрекат от него, за да получат правото да институционализират своите земи в Юта. Актът всъщност е формален, а на практика многото съпруги са актуална и до днес мормонска традиция, която пряко сродява сектата с мюсюлманските харемски обичаи.
Втората вест осветява другата не по-малко колоритна физиономия на сектата - постиженията й в събирането на информация за генеалогичните данни на около 900 милиона жители на планетата, които са и причината за издигането на Джон Дарвин на високия пост. Опит, който определено ще е от полза в действията на ФБР срещу ислямския и всякакъв друг вид тероризъм.
Водачът на мормоните Гордън Хинкли (Gordon B. Hinckley)
гордо
демонстрира уебстраницата им
с уникалната колекция от генеалогични данни на хора,
живели през последните 1500 години.
Снимка: Ройтерс
Отговорът е в учението им. Те свято вярват в неизбежността на апокалипсиса с второто пришествие и със Страшния съд, след които ще се спасят само последователите на Църквата на светиите на Исус Христос от последния ден. Мормоните си самовъзлагат почетната мисия за спасяване на цялото човечество чрез изготвяне на списъци с живи и мъртви души и чрез тяхното прекръстване в правата мормонска вяра - и то без да се търси съгласие от прекръстваните или техните потомци (когато се касае за покойници).
Единната генеалогична база данни, която се изтъква като заслуга на Джон Дарвин при назначаването му във ФБР, всъщност е единна база по прекръстване на сега живеещи или някога живели на Земята люде. Тя е създавана десетилетия наред чрез изучаване на световните генеалогични архиви и на църковните и гражданските регистри. Твърди се, че съществува дори специална бойна организация на мормоните, която при затруднен достъп до документите действа със сила. Използват се и подкупи, и шантажи. Има съвсем пресни скандални случаи с не особено деликатни опити на мормонски мисионери да се доберат до архиви в Русия, заради което са били подгонвани като шпиони.
След събирането на данните за дадена група лица тя се подлага на прекръстване, като няма никакво значение дали лицата са живи, мъртви, православни, католици, юдеи, мюсюлмани, атеисти или каквито и да е други. Те стават мормони и толкоз.
Точно с това се е занимавал Джон Дарвин, преди да отиде във ФБР. На новото си работно място той ще се посвети на разработване на стратегии за информационните технологии и ще се бори с киберпрестъпността.
Противниците на сектата сега бият тревога, че лобито на мормоните в администрацията на президента Джордж Буш става по-силно отвсякога, а преплитането с държавната политика увеличава опасността от установяването на тотален контрол над човечеството.
Църквата на светиите на Исус Христос от последния ден е основана през 1830 г. от Джоузеф Смит (1805-1844) - четвърто поред дете в семейство с общо десет отрочета. Като малък Джоузеф бил объркан от многобройните християнски църкви, в чиито учения не можел да се ориентира. През 1820 г., когато бил в гората и се молел за мъдрост, Смит внезапно получил божествено видение, което го вдъхновило да основе своя собствена църква и го накарало да повярва, че е Божи пророк.
Три години по-късно той имал още по-впечатляващо видение, в което ангел на име Морони му разказал за една книга, написана с древноегипетски, асирийски и арабски йероглифи на златни плочи, която съдържала разкази за древността. След още четири години Смит бил дарен с тези плочи и с "пророчески очила", с които да ги чете. В резултат през 1830 г. издал "Книгата на Мормон", послужила като Библия за новото учение. Същата година заедно с още петима души Смит основал Църквата на светиите на Исус Христос от последния ден във Файет, щата Ню Йорк, и я оглавил.
Движението се разраснало бързо, но било подложено на присмех и преследване. То проповядвало, че американските индианци са потомци на подгонените евреи, че Бог не е съвършен и се променя, че човекът може да се доближи до него по качества, че Бог е родил духа на Исус с една жена на небето, а тялото му - с друга жена на земята, че самият Исус имал за брат дявола и бил женен за три жени - Марта, Мария от Витания и Мария-Магдалена, откъдето пък произтича "божествеността" на полигамията...
Многоженството било официално въведено от Смит в сектата през 1843 г. след поредното му видение в основания от него град Науво в щата Илинойс. Революционният морал обаче бил посрещнат на нож от илинойсци и Смит бил пратен в затвора. Дори и решетките обаче не могли да го предпазят от гнева на тълпата, която през 1844 г. щурмувала зандана и видяла сметката и на самия Смит, и на брат му.
Гибелта му го превърнала в герой за събратята му по вяра, а наследникът му Брайъм Йънг - с 25 жени и 56 деца, завел мормоните в Юта, където през 1847 г. сектата основава Солт Лейк Сити. Да, да, същия онзи град, който в началото на 2002 г. посрещна зимната олимпиада. Твърди се, че за определянето му за домакин на игрите решаваща роля е изиграло влиянието, което мормоните са си спечелили и в САЩ, и по света.
Годишна конференция на мормоните в Солк Лейт Сити.
Снимка: Ройтерс
Смята се, че в момента сектата има общо 10,35 милиона членове, разпределени в 25 551 клона в 161 страни. Сред тях е и България, където има между 1000 и 1400 мормони. Най-много са "братята" в САЩ - 5,3 милиона във всичките 50 щата. Най-голямата концентрация е в Юта, където са 70% от населението.
Мисионерите надхвърлят 60 000. Те са и главната "ударна сила" на сектата. Това са все спретнати мъже в изрядни костюми и бели ризи с вратовръзки, със закачени на ревера значки с името и духовния сан. Винаги носят качествено изработена пропагандна литература, видеофилми. При зарибяването на нови членове са не просто настойчиви, а и агресивно нахални. Ориентират се към самотно живеещи хора, които, ако ги пуснат веднъж у дома си, трудно могат вече да се отърват от тях. Смята се, че мисионерите печелят по 180 000 нови членове на сектата годишно. А това е и сериозен бюджетен приход, тъй като всеки член е задължен да й дава 10% от приходите си.
Мормоните много наблягат на образованието и разполагат с множество свои църковни училища, семинарии, университети. Те насърчават здравословния начин на живот, отказа от алкохол, цигари, дори кафе, чай и кока-кола. Организират фестивали, танцови забави, самодейни театри, курсове. Грижат се и за по-бедните членове доста по-добре от държавните социални институции.
Най-пикантният момент от бита им е многоженството. Въпреки че официално са се отказвали от него още в края на XIX век, то се практикува и до днес. И аргументите за него са много близки с онези, които използват и мюсюлманите, за да оправдаят своите хареми. Примерно - законната полигамия е по-добра от изневярата; при невъзможност една жена да зачене, това винаги може да стане с втора, трета и т. н.; домакинските задължения се разпределят по-равномерно...
Тези идеи на мормоните обаче не срещат никакво разбиране в днешните САЩ. Още повече че много от полигамните бракове се сключват с невръстни момиченца и нещата понамирисват и на педофилия.
Миналата година [2001] за това на 5 години затвор бе осъден 53-годишният мормон Том Грийн от Юта. Той има общо 5 жени и 29 деца, но присъдата му е за "изнасилване на малолетна". През 1986 г. той се оженил за Линда Кунц, която му родила син. В момента на зачатието съпругата била на 13 години. После му родила още 6 деца. Докато произнасяли присъдата, Линда се кълняла, че продължава да обича Грийн. Той пък, просълзен, се разкаял само за това, че навремето тя била "прекалено млада за семейство". Иначе бил убеден, че с право създал толкова "голямо и щастливо" семейство...
© вестник "Сега", 13 септември 2002 година. Оригиналното заглавие е "Мормоните сродяват американци и мюсюлмани по женска линия".
Виж също: